Extraprofit. Extra haszon. Igaztalan bevétel. Ez a varázsszó, ami legitimálja egy szektor sarcolását. A média extraprofitot termel, a bankok is, telekommunikációs cégek is. -nem is nagyon mennék bele, hogy ez miért ostobaság. Már nem azért, mert nem létezik az extra profit, hanem mert lehetetlen objektívan megállapítani, pontosan ki szerez "igaztalanul több" profitot. Például az Apple sokszorosát kéri el a termékei tényleges termelési költségeiért. Extraprofitot szerezne? Kérdéses, de a fejlesztéseket finanszíroznia kell valamiből, még a zsákutcába jutott termékek költségét is szét kell osztani. Mert senki sem dolgozik mosolyért. Érthető is, mivel a mosolyt nem tudod megenni, nem véd meg az esőtől, széltől, és nem tudsz vele takarózni. Mindenki pénzért dolgozik, és ebben nincs semmi szégyen.
Ki állapítja meg mi az extra profit? Hány százalék? Most komolyan mekkora százalék felett számít extrának? Milyen értékek alapján? Mondott valaha bárki, egy objektív számot? Természetesen nem, nehogy a végén kiderüljön, hogy pl a Közgépnek is az van. Persze elvileg ez eltérhet szektoronként, mondják a politikusok, de a szektoronkénti százalékokat sem közlik. Tehát nincs támpont, bárkire kivethető a sarc, csak érezni kell.
Kitalicskázzák a pénzt, ez a másik érv, de miért butaság ez is? Hazugság lenne? Nem, csak finom csúsztatás. Miért rakjuk be a pénzünket a bankba, vagy veszünk állampapírt, vagy fektetünk be bármit? Hogy hozamot érjünk el, több legyen a pénzünk. Tehát ha a Tesco talicskázza ki a pénzt Mo-ról, akkor mindenki más is, aki állampapírt vesz. Mert mi az, hogy elvárjuk, hogy a pénzünk fialjon? Ez gonosz dolog, mért nem adjuk oda ingyen a munkánk gyümölcsét? Dolgozz bármennyit, ne keress többet! Ismerős gondolatsor, de elvileg a rendszerváltás után meghaladtuk ezt a gondolatot.
Tehát akkor miért öli meg a gazdaságot az extraprofit? Képzeld el a következő helyzetet: van száz forintod, amit be akarsz fektetni, az egyszerűség szempontjából két forgatókönyved van:
1. Add ide a pénzedet, igyekszünk minél nagyobb hozamot adni neked. az ügyfeleink fontosak számunkra!
2. Nem adunk neked extraprofitot, hogy elvedd a pénzünket! keveset kapsz, annyit sem érdemelsz!
Igen, sarkos megfogalmazás, de egy külföldi befektető számára ezt jelenti a kormányzati kommunikáció. Ha itt fekteted be a pénzed, embereknek adsz munkát, akkor is rossz befektető vagy, mert hozamot vársz el. Persze ez nem ilyen fekete fehér, mert vannak jó befektetők is, pl az Audi, ki tudja miért, aki még több adományt is megérdemel az elvártnál.
De a lényeg, hogy minden politikai alapon dől el. Nem lehet tudni melyik szektor lesz a következő fekete bárány. Lehet bárki. És ez nem számszerűsíthető kockázat. Az olyan ad hoc gazdaság politika, amibe belefér, hogy az egyik nap kihozzák, hogy tönkre vágnak egy ágazatot, aztán visszavonják, nem vonzza a tőkét. Egyszerűen nem. Mert a pénzről szól, és az nem szereti a kapkodást, és az értelmetlen bullshitelést. Nem lehet úgy lerakni egy üzleti tervet, hogy ez a várható bevétel, kivétel, ha a kormányzat kitalálja, hogy túl sok pénzt keresünk, és elveszi tőlünk a bevételeinket...
Tehát az extra profit valóban elveszi a magyar gazdaság versenyképességét, de nem azért mert kiviszik a pénzt a multik, hanem mert nem merik behozni!