Hol is kezdjem? Talán leírom pár alap állításomat, amit már az elején letisztáznék.
Első állításom, hogy Amerikában számtalan probléma van. Különösebben meggyőző érvek nélkül háborúzni kezdenek világvégi államokkal, drónokkal ölnek civileket, vádemelés nélkül börtönöznek be embereket. A világ csendőre szerepében tetszelegnek, de leginkább csak a gazdasági érdekeik mozgatják őket. Éppen ezért, Amerikát nem igazán érdekli, hogy az adott országban demokrácia, diktatúra, vagy illiberális munkaállam van.
A második állításom, hogy hazánkban nincs olyan politikai erő, akit ne lehetne megbuktatni. Elég lenne fellibbenteni az egy századát annak, amit eddig csináltak az elmúlt 25 évben. Ezt nem csak én gondolom így, hanem Magyarország azon 40%a aki nem tartotta a választást annyira, hogy sétáljon tíz percet, tavaszi napsütésben a választókörzetéig. És ez bizony nagy szám, egy párt sem kapott ennyi szavazatot.
És most jön a fő állításom. Amerika fogja megvédeni a magyar demokráciát. Nem a hiteltelen ellenzék, vagy a kormány belső egymásra acsarkodó csoportjai, hanem a gonoszerkölcsiromlásbanlévőpénzügyiháttérhatalom Amerika. Pedig tojnak a fejünkre. A szemükben egy kis európai állam vagyunk, egy a sok közül, valamilyen Budabukarest fővárossal.
Több helyen is írták, hogy az amerikai ügyvivő diszkréten akart eljárni, kizárva a nyilvánosságot. De ezt nem jófejségből tette, hanem egyszerűen így lett volna a legtöbb haszna belőle. Pár amcsi céget szívat a nav, hogy pénzt csikarjon ki belőlük, a rendőrség véletlenül nem talál semmilyen bűncselekményt, és a nav ellenőrzések véletlenül erősödnek. Amerika szemszögéből a következő forgatókönyv a legideálisabb: kitiltják a vezetőt a földjükről, az megijed, a nav-os ellenőrzések leállnak, kitiltást visszavonják. A profit szabadon áramolhat, a többi nem fontos.
Itt jött a képbe az amatörizmus. Valaki nagyon okos egyén azt hitte itt nagy botrány lesz, és felkészült a kárminimalizálásra. Megjelent a cikk, hogy az USA kitiltással akar nyomást gyakorolni a hatóságokra, nem pedig fordítva. Na ez volt a fordulópont, amikor mindannyian nagyon-nagyon rosszul jártunk.
Mert Amerika nem az MSZP és nem az EU. Nem lehet pár kokival elintézni, ez a világ legerősebb állama, olyan titkosszolgálattal, hogy az összes pártunkat nem tudná buktatni. Ne legyenek illúzióink, az USA a szövetségeseit is lehallgatja, lásd Snowden botrány. Föld, trafikmutyi, kampánypénzek, tanulmányok, stb. Mindenről tudnak, és a magyar pártokról lehet tárolni ilyen adatokat szép számmal.
És a cikk miatt nem szállhat ki a harcból arcvesztés nélkül. Ez a lényeg, az esszenciája az egész problémának. Amerika akkor sem engedhetné meg magának, hogy Magyarország leiskolázza, ha igaza lenne. De itt még ez a veszély se áll fent, az összes információval rendelkeznek, és van pár évtizedes tapasztalatuk, hogy kezeljenek pattogó kisállamokat.
Tehát az USA meg fog védeni minket, és a civil szférát, a korrupciótól, és a hatalom túlterjeszkedésétől. De mint mondtam, tisztán önös érdekből. Mert a magyar cégeket lehet túráztatni, ők nem tudnak hova fordulni, ám Amerika meg fogja védeni a saját vállalataik. Ami azért egy szép gondolat, hátha a Szabadság térről majd egyszer átfújja a szél a Kossuth térre, nincsenek olyan messze egymástól.
Még egy gondolat: Ki a fene fog itt beruházni, ha elterjed, hogy az adóhivatal vezetője cégeket fenyeget meg? És a cégeket nem érdekli, hogy a kormányzati bérbólogatók, hogy magyarázzák, hogy nincs bizonyítva semmi. A jogi ártatlanság lényegtelen, ha pénzről van szó. Itt a kulcs a bizalom. Te vennél bármit egy furcsa embertől az utcán, csak azért mert megmutatta, hogy még sosem kiáltotta ki a bíróság bűnösnek?
Arcvesztés és bizalmatlanság, nehezen érthető, és könnyen félremagyarázható szavak, de hatásukat a bőrünkön fogjuk érezni. Jó lecke lesz ez a kormányunknak: Van, aki visszacsap...